Tuorein sisältö

KPop Demon Hunters 2 saattaa olla ensi vuosikymmenen juttu

Tänään klo 21.55 | Luettu: 177 kertaa | Teksti: Jari Tapani Peltonen


Sonyn tekemä ja Netflixin julkaisema animaatio KPop Demon Hunters oli viime vuoden isoimpia yllätyshittejä. Leffasta tuli Netflixin historian katsotuin elokuva. Se menestyi suhteellisen hyvin myös rajoitetulla teatterikiertueella Netflix-ensi-illan jälkeen.

Asiaan kuuluvat oheistuotteet kuten lelut pääsevät vauhtiin vasta tänä vuonna. Jatko-osa julkistettiin viime vuonna. Tv-sarja ja muut ohjelmat ovat mahdollisia.

Alkuperäisen uutisen mukaan elokuva KPop Demon Hunters 2 yritetään saada valmiiksi vuonna 2029, mutta tuoreessa haastattelussa Sony-pomo Kristine Belson antaa ymmärtää, että tuotannossa todennäköisesti kestää kauemmin. Sony yritti aiemmin tehdä Hämähäkkiversumi-animaatioita liian nopealla tahdilla (kolmonen on yli kolme vuotta myöhässä, kun tai jos se valmistuu kesällä 2027), joten jotakin on kenties opittu.

Moni sivullinen on pohtinut, olisiko KPop Demon Hunters tienannut miljardi dollaria tai kaksi, jos se olisi saanut kunnollisen teatterikiertueen. Belson ja kumppanit puolustavat Sonyn päätöksiä. Heidän mukaansa Netflix-julkaisu oli täydellinen tapahtumasarja. Kolmen päivän jälkeen leffan menestys vaikutti kohtalaiselta. 10 päivän jälkeen Netflix kertoi Sonylle, että tilanne alkaa näyttää mielenkiintoiselta. Vasta sitten leffasta tuli hitti, joten se tarvitsi enemmän aikaa kuin useimmat leffat saavat teattereissa. (Väitetysti.)

Lähde: Hollywood Reporter

V2.fi | Jari Tapani Peltonen
< Vikin ja Köpin juhla... Erika Vikman vaihtaa... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova