Daredevil: Born Again 2-2: pipossa on logo. Marvel!
![]() |
Kausi 2 - Jakso 2:
Shoot the Moon
Shoot the Moon
Tylsää.
Superpuuhaa on niin vähän, että lopputappelu masentaa puoli tuntia etukäteen, koska se todennäköisesti on pakollinen (ja tänään se on). Napakympin kommandopipossa on napakymppi, mutta "I want a fuckin' costume". Superaisteihin liittyvistä ristiriidoista kuulisin mieluiten, mutta jos sarja edes muistaa sankarin olevan sokea, voiton puolella ollaan. Muistutan, että myös Kingpin olisi sokea parhaillaan, jos sarjakuvia mukailtaisiin.
Kun kytät kiusaavat siviilejä, juoni alustaa White Tiger -hahmon uuden version esittelyä. Taas yritin arvostaa kyttäjuonen ajankohtaisuutta ja olla ajattelematta "****n Spider-Man", vaikkei se muikelo kommentoi kaupunkinsa tilaa Brand New Day -trailerissa. Jos se selitetään, miksi Spider-Man saa kaupungin avaimen, vaikka kaupunki on käännetty naamiosankareita vastaan, nostan hattua.
Kingpin stressaa vuodoista. On uhkaavia hetkiä, vaikka ikä alkaa kääntyä rooliin istuvaa näyttelijää vastaan. Se on näppärä pieni muru sarjakuvalogiikkaa, kun Kingpin keksii julkisesti huolestua Matt Murdockista, jotta koko kaupunki etsisi joko Murdockia tai alter-egoa Daredevilia.
Se, että puhdas psykopaatti Napakymppi on Kingpiniä vastaan, on jotakin, mutta alan käytännöt ovat nyrjähtäneitä, kun tiedät jo etukäteen, ettei tämä jakso erityisemmin laajenna sitä viimekertaista koukkua, että Napakymppi on valmis suojelemaan Daredevilia. Asioita vain jätetään ilmaan, koska ehtiihän ne päätellä viimeistään seuraavassa Captain Americassa.
![]() |
Keskiarvo 11 jakson jälkeen:
![]() |
< Jakso 2-1
Katsottu: Disney+





Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti