Tuorein sisältö

The Boys 5-4: no jos vaikka mätkitte tunnin toisianne tuolla hylätyssä tönössä

03.05.2026 klo 15.30 | Luettu: 443 kertaa | Teksti: Jari Tapani Peltonen


Kausi 5 - Jakso 4:
King of Hell


Kausi olisi puolet lyhyempi, jos dialogi noudattaisi kaavaa "tutkitaan taas hylätty varasto" eikä kaavaa "tutkitaan hylätty varasto, kunhan saan lötkön jättidildon ulos perseestäni, öhö, haiseepa täällä paska, nekrofiliaa en harrasta tarjoamatta illallista, maito tulee tisseistä".

Sekin sulavoittaisi loppusuoraa, jos yksi sankareista olisi hoitanut taustatarinansa pois alta sen sijaan, että hän etsii itseään puhumalla faijalleen "tärkeän" tehtävän aikana. Isä ei paljastu perverssiksi. Kiva? Jos vitsit olisivat sen tyyppisiä, että mukava mies ei mainosta norsuluokan anaalitappia, mutta yllätysvierailun vuoksi se vilahtaa taustalla, sehän olisi hellyyttävää, mutta seksimyönteinen sarja ei ole.

Raivoflunssasta johtuen sankarit mätkivät toisiaan. En nipota siitä, voiko Haamujengi II:n tunneliman tyyppistä uhkaa vastustaa, mutta paljonpa juoni edistää edes heidän suhteitaan. Homelander ja Soldier Boy puhuvat kullin pyyhkimisestä ja housuun kusemisesta matkalla varastoon. Heidän riitansa ei vaikuta johtuvan raivoflunssasta, mutta pysäyttämätön Homelander melkein pysäytetään. Sankarit eivät yritäkään tarttua tilaisuuteen. Ei se käsittämätöntä ole, mutta se on kankeaa kerrontaa.

Pidän yhä siitä, että Homelander yritetään julistaa viralliseksi jumalaksi. Tosielämässä Trumpin Jeesus-kuva kohtasi kritiikkiä, joten sarja viimein kärjistää jotakin relevanttia.


Keskiarvo 36 jakson jälkeen:


< Jakso 5-3

Katsottu: Prime Video

V2.fi | Jari Tapani Peltonen
< Tanskan suurfestivaa... Yksi tämän vuosituha... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova