Tuorein sisältö

The Boys 5-6: Johnny Cage on juonut itsensä tosi huonoon kuntoon

Tänään klo 23.00 | Luettu: 186 kertaa | Teksti: Jari Tapani Peltonen


Kausi 5 - Jakso 6:
Though the Heavens Fall


Nyt kun Mortal Kombat II on nähty: Karl Urbanin kaltainen vaivattoman karismaattinen näyttelijä voi seilata roskasta roskaan ja yhä herättää myönteisiä tunteita, mutta Mortal Kombat II:n kaltainen "rajuhko" toimintaleffa ehdottomasti kärsii siitä, jos katsoja on marinoitu tympeällä, vetelällä, psykopaattimaisella, merkityksettömällä verimössöllä, jota edustaa tämä sarja ja uusimpien Mortal Kombat -pelien fatalityt. Hyvä kama osaa kohahduttaa suhteellisilla ansioilla vaikka ikäraja olisi 7, mutta on lannistavaa todeta keskinkertaisen kaman aikana, että siinä olikin vasta toinen pää, joka räjähti palasiksi tänään. Tämä sarja räjäyttää pään merkityksettömässä kohtauksessa ja sitten juhlii kohtausta uudelleen alkumuistelussa ja räjäyttää seuraavan.

Sama tietenkin koskee kiroilua ja panojuttuja, joista olen ulissut. Tahdon näiden pelaavan koko paletilla mutta viettelevällä rytmillä. Vilkaistaan sankarin puonreikää kaudella 3, kun olemme ostaneet hänen action-figuurinsa muista syistä. Päätetään kausi 4 siihen, kun pää halkaistaan ensi kertaa. Onhan se mustan huumorin tyyli, ettei mitään tarvitse ottaa vakavasti, kun kaikki on kamalaa. Se toimii, jos kyse on siitä, että ketään ei syrjitä, koska kaikkia loukataan, mutta tässä on kyse siitä, ettei veriseen ripuliin tarvitse reagoida tänään, kun (eri hahmon) pyllyyn työnnettiin ankerias eilen.

Jokaista kohtausta esim. kuolevaisuuden pohdintaan liittyen ei ole kehystetty siten, että aluksi ja lopuksi kuullaan panojuttu, joka ei liity asiaan, mutta useimmat ovat ja varsinkin jaksojen alussa sarja panostaa tyyliin epätoivoisesti kuin 13-vuotias v-sanaan.

Maailmanrakennus on outoa. Kyse on valtion tai maailman kohtalosta, mutta parin tyypin laiskalta kyräilyltä tämä tuntuu. Superpaha ja -masentunut Homelander vaikuttaa kasvavissa määrin altavastaajalta, koska hänet tappaa flunssa, jos hän ei löydä lääkettä, ja hänen kätyrinsä ovat enemmän tai vähemmän yritystä vastaan. Soldier Boy, joka melkein tappoi hänet, on kahden vaiheilla. Sage liittoutuu sankarien kanssa. Kolmas tappaa neljännen.

Ensi kerralla kausi alkaa, varmasti.


Keskiarvo 38 jakson jälkeen:


< Jakso 5-5

Katsottu: Prime Video

V2.fi | Jari Tapani Peltonen
< Punk-legenda olisi t...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova