Tuorein sisältö

Laulaja-lauluntekijä Dave Lindholmille merkittävä palkinto

06.07.2026 klo 10.50 | Luettu: 508 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Tämän vuoden Eino Leinon palkinnon saa kitaristi, laulaja-lauluntekijä Dave Lindholm.

"Lindholmin itseään korostamaton eetos tuntuu välttävän kaikkea julistusta tai laskelmointia – taidetta tehdään taiteen vuoksi, omaan tahtiin ja alati uudistuen. Kuolemattomia kappaleita riittää: Pieni ja hento ote, Sitähän se kaikki on, Puhtaat laivat, Kuinka yö meni pois, Hei, mitä on olla vapaa, Petin pienen linnun, Annan kitaran laulaa vaan.

Lindholmin aikaa kestäviä lyriikoita on julkaistu niteissä kuten Puhtaat laivat, Vanha & uusi Dave Lindholm sekä Sanat – Sitähän se kaikki on. Yleisradion Tämän runon haluaisin kuulla -ohjelmaan lähetetyissä toiveissa saatetaan toivoa Daven tekstejä myös lausuttuina. Monet Lindholmin herkät, rosoiset, kurittomat ja filosofiset sanoitukset toimivat itsenäisinä runoina"
.

Palkinto jaetaan "Päivitä Leino" -tapahtumassa Espan lavalla.

Eino Leinon palkinto annetaan erittäin arvokkaasta teoksesta tai arvokkaana pidettävästä toiminnasta kirjallisuuden ja kulttuurin alalla. Palkinto sisältää kunniakirjan, Lauri Leppäsen suunnitteleman pronssisen mitalin sekä Suomen Kirjasäätiön maksaman rahapalkinnon 5.200 euroa. Eino Leinon palkintoa on jaettu vuodesta 1956 alkaen ja sen saajan päättää Eino Leinon Seuran vuosittain kokouksessaan valitsema itsenäinen lautakunta. Palkinto jaetaan nyt 70. kerran.

(Suomen Kirjasäätiö)




V2.fi | J.A. Kaunisto
< Näin paljon porukkaa... Kun Kätyrit "floppaa... >

Keskustelut (1 viestiä)

LateHuominen

Rekisteröitynyt 18.01.2015

06.07.2026 klo 16.47

Hyvä valinta
lainaa

Kirjoita kommentti




V2.fi Instagramissa
www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova