Tuorein sisältö

Fighting Fantasy -pelikirjat palaavat 40 vuoden tauon jälkeen

26.05.2025 klo 19.06 | Luettu: 1028 kertaa | Teksti: Jukka O. Kauppinen


Vuonna 1982 julkaistiin jotain upeaa ja uniikkia, nimittäin ensimmäinen Fighting Fantasy -pelikirja. Valtavaan suosioon nousseet teokset saapuivat myös Suomeen vuonna 1987. Viisi Taistelupeli-kirjaa ihastutti parina vuonna, mutta pienillä markkinoilla ei tainnut olla vetoa käännösten jatkamiseksi. Vaan nyt liki 40 vuoden tauon jälkeen luvassa on jatkoa!

Kirjojen Suomen oikeudet ovat löytäneet tiensä hyviin käsiin, jonka myötä luvassa on ainakin kolmen kirjan verran tuhteja seikkailuja.

Vaan mikä ihme tuo Fighting Fantasy on ja miten kirjat siis ovat pelejä?

“Toisin kuin tavallinen romaani, Fighting Fantasy -kirja on peli ja tarina samassa paketissa. Lukija on tarinan sankari ja tekee valintoja, jotka ohjaavat juonta eteenpäin. Matkan varrella kohdataan hirviöitä, ansoja ja arvoituksia – ja taisteluissa ratkaisee noppaonni, hahmon taidot ja strategia. Jokainen lukukerta on valinnoista riippuen erilainen, ja epäonnistuminenkin on mahdollista.”

Mesenaatti-joukkorahoituskampanjassa haetaan nyt ennakkotilauksia ja tukipottia, jonka avulla uusien kirjojen luojat voivat kattaa painatuskuluja. Vastikkeina voi mesenoida itselleen ja kavereilleen vaikkapa kirjanmerkkejä, kartan, julisteen ja yksittäisiä kirjoja. Kaikki kolme kirjaa voi mesenoita 65 eurolla.

Tämä on kuulkaas pelikulttuurihistoriaa ja aivan mahdottoman hieno asia.

Kirjat ilmestyvät syksyllä 2025.

Lisätietoja: https://mesenaatti.me/3794/fighting-fantasy-vihdoin-suomessa/

V2.fi | Jukka O. Kauppinen
< Kesäkuun pelitapahtu... Pinokkion kärsimys h... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova