Tuorein sisältö

V2.fi:n laiteuutiset: QuickShot II:n paluu, Nothing Phonen Community Edition, Verbatimin näytöt, Razer Boomslang 20 vuotta, Swannin turvatarvikkeet ja muita julkistuksia

Tänään klo 20.00 | Luettu: 182 kertaa | Teksti: Manu Pärssinen

Laitejulkistukset



- Tämä se on erikoinen tapaus. QuickShot II oli ikoninen joystick, joka lähes jokaisella 1980-1990-lukujen vaihteessa kotitietokoneilla pelanneella oli, mutta josta ei lähes kukaan pitänyt. Nyt retrolaitteita markkinoille palautteleva Retro Games Ltd on ilmoittanut, että tammikuussa saapuu THEQUICKSHOT II -joystick, joka palauttaa kyseisen peliohjaimen pelaajien ulottuville USB-liitännällä ja muilla parannuksilla varustettuna.


- Nothing julkisti yhteistyössä faniyhteisön kanssa suunnitellun Phone (3a) Community Edition -puhelimen. Tämän vuoden CE:n suunnittelun saatiin yli 700 ehdotusta ulkoasusta, ohjelmistosta, lisävarusteista ja markkinoinnista ja niistä valittiin neljä voittajaa. Puhelimen ulkomuoto heijastelee 90- ja 2000-luvun nostalgiaa, lisävarusteina tulee sarja noppia ja lisäksi fanidesignia löytyy lock screenistä, taustakuvasta ja mainoskampanjasta. Puhelin perustuu hone (3a) 12+256 Gt -malliin ja sitä valmistetaan 1000 kappaletta 380 euron hinnalla.


- Verbatim julkisti kolme kannettavaa näyttöä: Dual Portable Monitor 15,6”, Portable Monitor 14” ja Portable Touchscreen Monitor 13,3”. Dual Portable -näyttö sisältää kaksi Full HD-näyttöä (IPS, HDR) päällekkäin aseteltuna USB-C-liitännällä ja mukana tulee kuljetuskotelo. 13,3"-näytössä taas on 1920x1200 pikseliä, HDR, IPS ja 16,7 miljoonaa väriä sekä 5000 mAh virtapankki.


- Razer tuo takaisin 20 vuotta sitten julkistetun, ainakaan vallankumouksellisen Boomslang-hiiren. Uudessa versiossa on 45K sensori, Razer Hyperpolling (8 KHz), optiset Gen-4 kytkimet, langaton lataus ja 8 ohjelmoitavaa painiketta. Se sopii molempiin käsiin ja tukee tietenkin Razer Chroma RGB -valaistusta. Hiiriä valmistetaan 1337 kappaletta.


- Kodin turvatarvikkeiden valmistaja Swann tekee aluevaltauksen Pohjoismaihin ja tuo myyntiin SwannBuddy4K-ovikellon aurinkokennolla, MaxRanger4K HaLow -valvontalaitteiston jopa 250 metrin säteellä sekä Xtreem4K-turvakameran jopa 120 päivän akunkestolla. Erityistä Swannilla on kuukausimaksuttomuus pilvipalvelun tallennustilassa, ilmoituksissa sekä älytunnistuksessa.

Muut julkistukset

- HONOR tiedotti alkuviikosta, että tammikuussa julkaistava HONOR Magic8 Liten akkukapasiteetti on 7500 mAh, eli kymmenessä vuodessa akut ovat kasvaneet yli kaksinkertaisiksi.
- Samsung julkisti One UI 8.5 -betaohjelman. Uuden käyttöjärjestelmäversion kerrotaan helpottavan sisällönluontia, yhteydenpitoa ja tietojen turvaamista. Päivityksiä on mm. Photo Assist -toimintoon sekä Quick Shareen. Betaversioon ei pääse mukaan vielä Suomesta käsin.

V2.fi | Manu Pärssinen
< The Game Awardseissa...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova