V2.fi:n laiteuutiset: Uudet Glorious-hiiret ja näppäimistö, Wacomia, Xiaomi 15T-puhelin ja muut uutuudet, B&W Px8 S2, Logitechin valonäppis ja Zone-kuulokkeet, DJI Osmo Nano, Dreamen uudet imurit ja muita uutisia
![]() |
Glorious julkisti tällä viikolla uusia V3-hiiriä, joissa on vaihdettava InfinitePlay-akkujärjestelmä - akun loppuessa voi ottaa uuden laturista ja jatkaa pelaamista. Sekä langallissessa että langattomassa versiossa on BAMF 3.0 -sensori (30 000 DPI, 750 IPS, 50G). Wireless-versioiden hinta on 170 euroa ja Wired-versioiden 75 euroa.
Glorious julkisti myös GMBK 75% -näppäimistön, josta löytyy vaihdettavat MX-näppäinhatut, IP57-sertifiointi, RGB-valaistus ja 60 euron hintalappu.
![]() |
Xiaomi esitteli monenlaista, etunenässä 15T-puhelinten sarjan (Pro- ja perusmalli). Pro-mallista löytyy Leican kanssa kehitetty kamerasetti (Summilux-objektiivi), joka kattaa polttovälit 15-230 mm (5X zoom, 10X zoom, 20X Ultra Zoom), 32 MP etukamera, Xiaomi Astral Communication puheviestintään ilman signaalia toiseen Xiaomi-puhelimeen jopa 1,9 km etäisyydeltä, 6,83" 1.5K-näyttö (3200 nit, 144 Hz), 5500 mAh akku (90W lataus), MediaTek Dimensity 9400+ ja IP68-sertifionti. Pro-version hinta alkaa 899 eurosta (12+512Gt) ja 15T-version (12+256Gt) 650 eurosta.
Lisäksi Xiaomi julkisti Xiaomi Watch S4 41 mm -älykellon (169-249 eur), Xiaomi Robot Vacuum 5 - ja Xiaomi Robot Vacuum 5 Pro -robotti-imurit (699 eur / 899 eur) sekä Xiaomi Smart Camera C701 -älykameran (59,90 eur) kodin valvontaan.
![]() |
Logitechilta riitti tällekin viikolle kaksi uutuutta: toimistoympäristöihin suunnitellut Zone Wireless 2 ES- ja Zone Wired 2 -kuulokkeet sisältävät ANC-melunvaimennuksen, Teams-, Zoom- ja Meet-sertifioinnit sekä pelikuulokkeista tuttua käyttömukavuutta. Kuulokkeiden hinnat ovat 179,99 eur (Bluetooth), 209,99 eur (vastaanottimella) sekä 159,99 eur (langalliset).
Lisäksi Logitech esitteli näppäimistön, joka tarvitsee toimiakseen ainoastaan valoa. Logitech Signature Slim Solar+ K980 on langaton näppäimistö, joka saa virtansa kokonaan joko auringosta tai keinotekoisesta valonlähteestä. Se voidaan kytkeä yhtäaikaisesti jopa kolmeen laitteeseen ja hinta on 119 euroa.
![]() |
Dreame julkisti kolme uutta robotti-imuria: Aqua10 Ultra Rollerin, Aqua10 Ultra Track Completen ja Matrix10 Ultran. Aqua10 Ultra Roller huuhtelee moppinsa aina puhtaalla vedellä ja puhdistaa itseensä 100C:n lämmöllä. Aqua10 Ultra Track Complete pesee jatkuvasti 45-asteisella vedellä ja se ylittää jopa 6 cm:n esteet. Matrix10 Ultra taas vaihtaa automaattisesti moppipäitä ja puhdistusaineita ja siitä löytyy myös 100 asteen puhdistus, jopa 8 cm:n esteiden ylitys sekä 30 kPa:n imuteho. Hinnat ovat 1299 eur, 1399 eur ja 1479 eur.
Wacom esitteli Wacom One 14 -piirtonäytön. Siinä on 14-tuumainen Full HD IPS-näyttö piirtelyn helpottamiseksi ja laite painaa vain 750 grammaa. Laite kytketään yhdellä USB-C-kaapelilla (Displaport Alt Mode tai Thunderbolt 3/4). Mukana saa useita ohjelmistoja. Hinta on kohtuullinen 359 euroa.
![]() |
Bowers & Wilkinsin uusi lippulaivakuuloke on Px8 S2. Niiden luvataan olevan "parhaat kuulokkeet, jotka B&W on koskaan tehnyt" ja lehdistötiedote kertoo 24-bittisestä DSP:stä, 40 mm:n elementeistä, high resolution audio -tuesta, melunvaimennuksesta, tarkemmasta mikrofonisijoittelusta sekä kuulokkeiden ergonomiatestauksesta. Hintaa niillä on 729 euroa.
![]() |
DJI Osmo Nano on taskukokoinen action-kamera, joka on tulitikkuaskin kokoinen ja painaa vain 52 grammaa. Sen voi kaksipuolisen magneettisen rakenteen ansiosta kiinnittää esimerkiksi kypärään tai lemmikin kaulapantaan. Kamera on vesitiivis 10 m syvyyteen, akussa on pikalataus ja Nano tukee 10-bittisiä värejä sekä D-Log M:ää. 128 Gt:n mallin hinta on 400 euroa, 64 Gt:n hinta 370 euroa.
MUITA LAITEUUTISIA
- Samsung kertoo tutkimuksestaan, jossa kolmelle laitetestaajalle annettiin puhelin ja älykello kolmeksi viikoksi. Stressinmittaustutkimukset osoittivat, että henkilöiden stressitasot nousivat lomalla.
- HARMAN on ostanut Sound Unitedin, eli sen sateenvarjon alle kuuluvat jatkossa myös mm. Bowers & Wilkins, Denon, Marantz, Polk AUdio, HEOS ja Boston Acoustics. Sound United jää kuitenkin itsenäiseksi liiketoimintayksiköksi.
- OnePlus kertoo, että sen seuraavan puhelinmallin nimi on - vähemmän yllättäen - OnePlus 15. Se tulee olemaan yksi maailman ensimmäisistä laitteista Snapdragon 8 Elite Gen 5 -mobiilialustalla. OnePlus kertoo myös olevansa nyt Palloliiton virallinen yhteistyökumppani ja haussa on sisällöntuottajan paikka.
- HONOR julkistaa, että sen Magic V5 -puhelimen myynti on kasvanut tässä vaihessa 63% edelliseen malliin verrattuna Pohjoismaissa.
- Razer ilmoittaa yhteistyöstä Battlefield 6 -pelin kanssa: peli tukee Razer Sensa HD -haptiikkaa sekä Razer Chroma RGB-valaistusta.
- Motorola tiedottaa olevansa U-20 World Cup -kisojen virallinen älypuhelinkumppani. Logoa tullaan näkemään kisoissa siis monissa yhteyksissä.
Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti