V2.fi testasi: OnePlus Watch Lite -älykello
Kevyempää, kevennettyä

Viime vuoden aikana ehdin testata kaksi OnePlussan älykelloa: OnePlus Watch 3:n (artikkeli) maaliskuussa sekä pienemmän vaihtoehdon OnePlus Watch 3 43mm:n (artikkeli) heinäkuussa. Pidin molemmista, mutta eniten alkuperäisestä 3:sta, sillä pienemmän koon myötä mukana oli lähtenyt myös muutamia ominaisuuksia, joita jäin kaipaamaan. Nyt OnePlus on tuonut markkinoille vielä kevyemmän ja joiltain osin karsitumman vaihtoehdon, mutta toki samalla sen hintalapustakin on lähtenyt sievoinen siivu pois.
Kolmen kellon erot alkavat selviämään ehkä helpoiten pienen vertailutaulukon avulla.
Se isoin muutos on sama asia, joka teki edellisistä OnePlussan kelloista innovaatioita: kahden prosessorin ja kahden käyttöjärjestelmän (joista toinen oli Googlen Wear OS) yhdistelmä, joka antoi kaikki tarvittavat ominaisuudet ja silti viikon tai jopa kaksi käyttöaikaa. Litestä Snapdragon on jätetty pois ja käyttöjärjestelmänä on OxygenOS Watch 7.1. Palataan kohta siihen, miten tämä vaikuttaa käyttökokemukseen. Toinen iso muutos on painossa ja paksuudessa - grammoja on lähtenyt hieman, millejä enemmän ja kello on todella miellyttävä kädessä, useimmiten jopa unohdin sen olevan kädessäni vaatekerrosten alla, eikä se häirinnyt nukkumistanikaan. Kolmas asia on tietenkin se, mihin OnePlus on näillä muutoksilla pyrkinytkin: Lite on saatu uuteen hintaluokkaan ja se on heti tuoreiltaan reilun satasen halvempi kuin edelliset mallit.
Kellon laatikossa kellon, sen hihnan ja paperitavaran lisäksi tulee latauspalikka, josta annankin valituksen sanan: Parissa edellisessä kellomallissa laturiliittimessä on ollut irrotettava piuha, joten palikka on ollut helppo liittää esimerkiksi työpöydän reunalla jo valmiiksi olevan puhelimen latauspiuhan päähän. Nyt kun piuha on kiinteä, pitää kelloa ladatessa vaihtaa piuhaa tai käyttää toista USB-laturia. Isoissa kuvioissa pieni asia, mutta pidin aiempaa tapaa erinomasena innovaationa.

Täytyy myöntää, että OnePlus on (nyt? taas?) tehnyt älykellon aikalailla minulle, sillä en hirveästi jäänyt kaipaamaan kovin montaa ominaisuutta, johon olin edellisten kellojen kanssa tottunut. Notifikaatiot kilisivät ranteeseen tarpeiden mukaisesti, puheluihin vastaaminen onnistui (vastapäässä kehuttiin äänenlaatua siitä kysyessäni) ja terveydentilan seuranta seurasi niitä asioita, joita halusinkin tarkkailla. Kello myös näyttää hintaansa kalliimmalta.
Liten näyttö on kirkas ja selkeä ja esimerkiksi avauskoodin naputtelu toimi pätevästi, vaikka edelleen toivoisin, että sormenjäljen tunnistaminen älykelloissakin yleistyisi, jotta liikkuessakin avaaminen olisi helpompaa. Akkukesto on minulle myös älykelloissa erityisen tärkeää ja kunhan kellon muisti pari kertaa viikossa latailla, se riitti mainiosti minun käyttööni. Yksi karsinta WearOS:n lähtemisen myötä on NFC-maksujen poistuminen, joten jos se on ollut tapanasi, pitää Liten kanssa taas ryhtyä kaivelemaan kännykkää taskusta.
Erityinen maininta pitää antaa jälleen “60s Wellness Overview” -toiminnolle (vastaava taisi olla aiemmin nimeltään 60s Health Check), joka 43 mm Watch 3:sta puuttui kokonaan. Sensoreita on siis riittävästi sitäkin varten - mm. 8-kanavainen sykesensori ja 16-kanavainen veren happipitoisuuden seuraaja. Minuutin overview-testi kertoo sykkeestä, SpO2-arvosta sekä verisuonten terveydentilasta ja sitä tuli käytettyä säännöllisesti.
Kuntoilupuolella ominaisuuksia ei ole karsittu. Kuten arvioitani lukevat tietävät, en ole kummoinen kuntoilija, vaan hyötyliikunta, luonnossa liikkuminen kameran kanssa ja käveleminen paikasta toiseen ovat piisanneet. Jouluna talouteen saapui kuitenkin kuntopyörä, joten jotain edistystä on siinä mielessä tapahtunut, ja syke- sekä askelseuranta olivat ahkerassa käytössä. Enemmän liikkuville Watch Lite tarjoilee tuen 100 liikuntalaijille, joista 11:lle, muun muassa sulkapallolle on ns. Pro-versio yksityiskohtaisemmalla seurannalla.

OnePlus Watch Litellä peruskäyttäjä ja monipuolisempikin kuntoilija saa rahalleen vastinetta ja kun hinta-laatu-suhde on se kriteeri, jolla tähtiä määrittelen, tällä päästään pitkälle. Tosissaan urheilevat pistänevät sitten kelloonsa satasen tai kaksi lisää. Lisäbonuksena kellon saa kytkettyä yhtä aikaa kahteen puhelimeen, vaikka toinen olisikin Android ja toinen Apple.
PS. OnePlus-brändin tilanne on aiheuttanut alkuvuodesta kysymysmerkkejä. Aiheesta voi katsoa esimerkiksi Tekniikkaluolan videon.
![]() |
OnePlus Watch Lite
Hintaluokka: 180 euroa (OnePlus-sivustolla 160 euroa)
Lisätietoa: OnePlus
![]() |




Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti